הוצאה לפועל מזונות

דמי מזונות הם כספים המשולמים על ידי בעל,אב או אם לרוב לאחר הליך גירושין. אם יש בידכם פסק דין המזכה אתכם במזונות אך הצד שמנגד אינו ממהר לשלמם, ניתן לפנות להליך של גביית מזונות על ידי הוצאה לפועל.

את דמי המזונות ניתן לסווג לשתי קטגוריות:

1- מזונות אשה - במקרה של מזונות אישה שלא שולמו,לא תמיד ניתן לפנות למוסד לביטוח לאומי,הדבר תלוי בגובה משכורתה של האישה.במידה ומשכורתה גבוהה מהסכומים הקבועים בתקנות המוסד הוא לא יוכל לפצות אותה על תשלומי המזונות שלא קיבלה.

2- מזונות ילדים - יתכן והינך זכאית לגבות את דמי המזונות ישירות מהמוסד לביטוח לאומי, שישלם לכם סכום דומה אם כי לרוב קטן יותר מסכום המזונות שהובטח לכם בהסכם הגירושין. את יתרת הכספים שאינה משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי, ניתן באמצעות לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למקום מגורייך. אולם אם אינך זכאית לקבלת מזונות ישירות מהמוסד לביטוח לאומי, האמצעי העומד בפנייך לגביית מזונות הינו פניה ללשכת ההוצאה לפועל.

פנייה ללשכת ההוצאה לפועל אינה מותנית בדבר מלבד הסכם גירושין או פסק דין למזונות.כאן למעשה לא קיימת הבחנה בין מזונות אישה למזונות ילדים ווניתן לתבוע את מלוא סכום המזונות שלא שולם. לאחר פתיחת תיק בלשכת ההוצאה לפועל, ניתן לנקוט במגוון צעדים נגד החייב החל מעיקולי חסכונות,עיקול משכורת, עיקול נכסים, עיקול חסכונות, עיקול נכסים,עיקוב יציאתו מהארץ וכן הוצאת פקודת מאסר-יודגש כי כאשר מדובר בגביית חוב מזונות ניתן להוציא פקודת מאסר כנגד החייב מבלי שמקיימים לו לפני כן חקירת יכולת.

לסיכום – אין כל סיבה לוותר על דמי המזונות, זהו איננו "חוב אבוד", במידה ולא שולמו לכם או לילדיכם דמי מזונות כפי שנקבעו להם בהסכם גירושין או על פי פסק דין. עומדים לרשותכם לא מעט כלים. תוכלו לפנות לשירותי ביטוח לאומי כמו גם שמומלץ לפנות לשירותיהם של עורכי דין המתמחים בהליכי גביית מזונות דרך הוצאה לפועל.

בבואך לפתוח תיק יש לצרף עותק מקורי של פסק הדין או ההחלטה השיפוטית ובנוסף יש לצרף תצהיר שהמזונות אינם נגבים באמצעות המוסד לביטוח לאומי.

** הטקסט כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים

*** דברי ההסבר המפורטים לעיל פורטו באופן חלקי וכללי ובשום מקרה אין לראות בהם את נוסח החוק.

**** הכתוב לעיל לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין

 
info@ofraabulafia-law.com
משרד: המלאכה 2/א, איזור התעשיה, רעננה
טלפון: 09-7743406 פקס: 09-9708018