פרשת תרומת ביציות

במדינת ישראל למרבה הצער והאבסורד טרם נחקק חוק המסדיר את נושא תרומת הביציות ולמעשה כל נושא שאיבת הביציות במהלך טיפול פוריות מוסדר כיום באמצעות תקנות בריאות העם.

הצעת החוק  שהונחה כבר  לפני 3 שנים על שולחן וועדת העבודה והרווחה של הכנסת,  ע"י היועצת המשפטית של משרד העבודה והרווחה עו"ד מירה היבנר-הראל שעמלה על ניסוחה במשך 3 שנים וזאת בשל הצורך להשיג הסכמה ציבורית רחבה שתכלול תמיכה של רבנים בהצעת החוק.

על פי רוח ההצעה תוכל כל אשה בהתאם לגילה ולבריאותה לתרום ביציות שישמשו נשים אחרות בטיפולי הפריה ובתמורה לקבל פיצוי כספי וזאת להבדיל מהמצב המשפטי כיום, לפיו מותר וניתן לשאוב ביציות רק מנשים שעוברות טיפולי פוריות.בפועל כמעט ולא התקבלו תרומות של ביציות מנשים שעברו טיפולי פוריות .

כבר בשנת 2006 עברה הצעת החוק המסדירה את נושא תרומת הביציות בוועדת העבודה והרווחה, בקריאה ראשונה ובקריאה שנייה אך שם היא נעצרה-נתקעה. מסתבר כי בשל התנגדותו של ח"כ החרדי גפני, לא עברה הצעת החוק  (לאחר שאושרהכבר כאמור  בקריאה ראשונה והשניה) כמקובל באופן מיידי להצבעה במליאת הכנסת וזאת בשל מה שמכונה "רגישות החרדים לנושא". בהעדר הסכמה של כל חברי ועדת העבודה והרווחה, נדרשת פניה של סגן שר הבריאות ח"כ החרדי ליצמן לחברי הועדה על מנת להעבירה לאישור הכנסת.  אולם  סגן שר הבריאות ח"כ ליצמן איננו ממהר לפנות לוועדה ועל כן מאז שנת 2006 ובשל אותה "רגישות חרדית", תקוע החוק בועדת הכנסת ואיננו עובר לאישור הכנסת.

על פי הנתונים בין 3,000-4,000 נשים מידי שנה נאלצות לשלם את מחיר "חוסר הנוחות החרדית" ואת מחיר "הרגישות החרדית לנושא". עלות רכישת ביציות בחו"ל עלולה להגיע לאלפי יורו, אך זו לעיתים האלטרנטיבה היחידה העומדת בפני נשים הסובלות מבעיית פוריות ואינן מצליחות להרות אפילו בעזרת טיפולי הפריה.

כך קרה שאלפי נשים ישראליות, פנו למרפאות בחו"ל על מנת לערוך את הטיפול הרפואי ולערוך את התהליך מחוץ לישראל. רומניה הפכה עם השנים יעד מועדף לבצוע התהליך, הן משום קרבתה למדינת ישראל והן משום שעד לקבלת  רומניה לאיחוד האירופי, חוקיה היו מקלים מאוד בתחום תרומת הביציות.
כיום נאסר ברומניה הסחר בביציות ורק קליניקות שקיבלו אישור מממשלת רומניה, רשאיות לעסוק בתחום ולהפרות ביציות שהתקבלו בתרומה.

לאחרונה הגישה ח"כ רחל אדטו  הצעת חוק פרטית בנושא תרומת הביציות. על פי רוח הצעת החוק, יתרחב מעגל התורמות הפוטנציאליות של הביציות ויכלול בנוסף לנשים שממילא עוברות טיפולי הפריה, גם נשים נוספות שיתנדבו לתרום את הביציות שלהן.

אין ספק כי מדובר בבעיה אנושית החייבת למצוא את פתרונה באמצעות חקיקה מתאימה, שתובא לאישור הכנסת בהקדם האפשרי.

*** דברי ההסבר המפורטים לעיל פורטו באופן חלקי וכללי ובשום מקרה אין לראות בהם את נוסח החוק.

**** הכתוב לעיל לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין

 
info@ofraabulafia-law.com
משרד: המלאכה 2/א, איזור התעשיה, רעננה
טלפון: 09-7743406 פקס: 09-9708018