ירושות וצוואות

עריכת צוואה היא רשות ולא חובה, חלק מן האנשים בוחרים לערוך צוואה בה הם קובעים מי יירש את נכסיהם ובאילו תנאים, אולם מרבית האוכלוסייה בישראל אינה עושה כן.

קיימות שתי אפשרויות להורשה:

1-צוואה- נכתבת כאשר האדם עוד בימי חייו- קובע למי הוא רוצה להוריש מה.
2-ירושה- כאשר אין צוואה- הרכוש מתחלק בין אשתו וילדיו, או יורשים אחרים על פי הגדרת החוק.

בהעדר צוואה- מי שירש את המנוח הוא מי שהיה בעת מות המוריש: בן-זוגו/יידועו בציבור, ילדי המוריש וצאצאיהם, הוריו וצאציהם, הורי הוריו, אחי הוריו. אם לאדם יש אשה וילדים- האישה תירש 50% והילדים 50%. הורי המנוח במקרה זה אינם יורשים מאומה. אם אין בן זוג או שבן הזוג נפטר - הילדים ירשו. חשוב לציין, כי גם מנוח אשר לא השאיר אחריו צוואה אינו מפקיר את רכושו וכי קרוביו קרי:בן הזוג, ילדיו, הוריו ואחיו, ייהנו מירושתו כפי שקבוע סעיף 1 לחוק הירושה תשכ"א -1965 "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו". כך שלמעשה, הדרך היחידה העומדת בפני אדם להוריש את עזבונו לפי רצונו ומצפונו ומכל סיבה אחרת הינה באמצעות עריכת צוואה על פי דין.

חשיבות עריכת צוואה -

1-צוואה מונעת "מלחמות ירושה" בין היורשים.
2-תכנון מחושב וכלכלי של חלוקת הנכסים בין היורשים עשוי להקטין את תשלומי המיסים ולהקטין עלויות רבות הכרוכות במימוש העיזבון.
3-עריכת צוואה באופן מושכל ומתוכנן תבטיח כי עזבונו של המוריש יועבר עפ"י רצונו הבלעדי ליקיריו.

** הטקסט כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים

*** דברי ההסבר המפורטים לעיל פורטו באופן חלקי וכללי ובשום מקרה אין לראות בהם את נוסח החוק.

**** הכתוב לעיל לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין

 
info@ofraabulafia-law.com
משרד: המלאכה 2/א, איזור התעשיה, רעננה
טלפון: 09-7743406 פקס: 09-9708018